Περιγραφή Τμήματος

Το Τμήμα

Περιγραφή Τμήματος

Το Τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία, ανήκει στη Σχολή Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Αποτελεί μετεξέλιξη του Τμήματος Προσχολικής Αγωγής, της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας του πρώην Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Τ.Ε.Ι.) Ηπείρου.

Αντικείμενο Σπουδών

Γνωστικό αντικείμενο του Τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία είναι η επιστημονική εμβάθυνση και η απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων των πτυχιούχων του στην αγωγή και φροντίδα βρεφών και νηπίων, ώστε να συνεισφέρουν στην ολόπλευρη ανάπτυξη στην πρώιμη παιδική ηλικία, στη σωματική και ψυχική ευημερία βρεφών και νηπίων.

Αποστολή Τμήματος

Σκοπός του Τμήματος είναι η παροχή πανεπιστημιακής εκπαίδευσης για την απόκτηση επιστημονικής και επαγγελματικής ταυτότητας του παιδαγωγού με ειδίκευση στην αγωγή του παιδιού από τη γέννηση έως και την ένταξή του στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Επιπλέον, το Τμήμα στοχεύει στην ανάπτυξη της επιστημονικής γνώσης με την προώθηση της επιστημονικής έρευνας στα γνωστικά αντικείμενα που καλύπτονται στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (ΠΠΣ) του. Αξιοποιώντας εξίσου αρχές της ψυχολογίας, της παιδαγωγικής και της μάθησης, και προωθώντας διεπιστημονικές προσεγγίσεις στοχεύει στην επιστημονική κατάρτιση των φοιτητών του και στη δημιουργία πτυχιούχων ικανών να ακολουθήσουν επαγγελματική σταδιοδρομία, μεταπτυχιακές σπουδές και να συμβάλουν στην έρευνα και ανάπτυξη της γνώσης στο χώρο της πρώιμης παιδικής ηλικίας.

Σταδιοδρομία – Προοπτικές απασχόλησης

Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην πρώιμη Παιδική Ηλικία ασχολούνται, λόγω της εξειδίκευσής τους και με βάση τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (Π.Δ. 523/24.12.91, Τ. Α), είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες ενδεικτικά:

• Ως υπεύθυνοι για τη μελέτη, οργάνωση και λειτουργία Βρεφικών και Παιδικών Σταθμών,

• Ως προϊστάμενοι οργανικών μονάδων (Διευθύνσεων, Τμημάτων, Γραφείων) σε Βρεφονηπιακούς και Παιδικούς Σταθμούς των Οργάνων Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

• Ως παιδαγωγοί παιδιών ηλικίας 0 – 4 χρόνων,

• Ως εκπαιδευτικό προσωπικό στη Δευτεροβάθμια ή Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, υπεύθυνοι για τη θεωρητική και πρακτική διδασκαλία μαθημάτων Προσχολικής Αγωγής,

• Ως βοηθοί παιδαγωγών σε χώρους ειδικής προσχολικής αγωγής και ειδικής πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Έχουν δηλαδή δικαίωμα εργασιακής απασχόλησης είτε ως στελέχη σε Κέντρα Βρεφών και Νηπίων καθώς και σε Βρεφικούς και Παιδικούς Σταθμούς ιδιωτικού και δημόσιου τομέα εκτός των εκπαιδευτικών κέντρων αρμοδιότητας ΥΠΑΙΘ (νηπιαγωγείο), είτε ως αυτοαπασχολούμενοι στα εξής αντικείμενα και δραστηριότητες:

• Αγωγή και φροντίδα παιδιών από τη γέννηση έως την ένταξή τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση
  • Ίδρυση και λειτουργία Βρεφικού και Παιδικού Σταθμού
  • Εκπαίδευση παιδαγωγών προσχολικής ηλικίας
  • Συμμετοχή σε ερευνητικές ομάδες σε θέματα της ειδικότητάς τους
  • Άσκηση κάθε άλλης επαγγελματικής δραστηριότητας που έχει αντικείμενο σχετικό με την επιστημονική τους κατάρτιση. Οι εργαζόμενοι παιδαγωγοί προσχολικής ηλικίας εξελίσσονται σε όλο το φάσμα της διοικητικής ιεραρχίας της σχετικής με τους τομείς της ειδικότητάς τους σύμφωνα με την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία.