Υποστήριξη ΑΜΕΑ

Το Τμήμα

Υποστήριξη ΑμεΑ

Το Τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, καλωσορίζει τους φοιτητές με Ειδικές Ανάγκες (ΦμεΑ) και καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να διασφαλίσει την ισότιμη ενεργό συμμετοχή τους σε όλες τις Ακαδημαϊκές διαδικασίες που αφορούν τους φοιτητές μας. Στο πλαίσιο αυτό, συνδράμει στη Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης, για  ισότιμη πρόσβασης του συνόλου των φοιτητών του στην εκπαιδευτική διαδικασία και την ακαδημαϊκή ζωή. Το Τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία διευκολύνει τους φοιτητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, ώστε να ολοκληρώσουν έγκαιρα και επιτυχημένα τον κύκλο σπουδών τους, ενώ παράλληλα στοχεύει στην άμεση και αποτελεσματική επίλυση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν στην ακαδημαϊκή καθημερινότητά τους.