ερασμουσ
Πρόσκληση στην 1η Διεθνή Διαδικτυακή Εκδήλωση στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,

Αγαπητές φοιτήτριες και αγαπητοί φοιτητές του Τμήματος Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία

Η Τμηματικώς Υπεύθυνη για το πρόγραμμα Erasmus+, Δρ. Κωνσταντίνα Ρέντζου, σας προσκαλεί στην 1η Διεθνή Διαδικτυακή Εκδήλωση, η οποία οργανώνεται στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+. Η Εκδήλωση, με τίτλο “ECEC Governance and Organization in Europe”, θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 18 Μαΐου 2023, 12:00 – 16:00 και είναι ανοιχτή σε όλους τους συναδέλφους και τους φοιτητές / τις φοιτήτριες του Τμήματος.

Ο στόχος της εκδήλωσης είναι διττός: Αρχικά στοχεύει να δώσει στους/στις φοιτητές/τριες του Τμήματος τη δυνατότητα να γνωρίσουν τα συνεργαζόμενα ιδρύματα του εξωτερικού, με τα οποία το ΤΑΦΠΠΗ έχει συνάcει διμερή συμφωνία στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+, και να ενημερωθούν για τα προγράμματα σπουδών τους. Οι φοιτητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν με συναδέλφους τους από το εξωτερικό τις εμπειρίες τους ως μελλοντικοί παιδαγωγοί πρoσχολικής ηλικίας.

Ο δεύτερος στόχος της εκδήλωσης είναι να δώσει την ευκαιρία στους/στις φοιτητές/τριες να ενημερωθούν για τη δομή και οργάνωση της προσχολικής αγωγής και φροντίδας στις χώρες των συνεργαζόμενων ιδρυμάτων. Οι φοιτητές/τριες του Tμήματός μας θα έχουν τη δυνατότητα να συζητήσουν τις ομοιότητες και τις διαφορές των συστημάτων προσχολικής αγωγής και φρoντίδας και να μοιραστούν τις ιδέες τους και τους προβληματισμούς τους σχετικά με το πώς τα συστήματα αγωγής και φροντίδας ωφελούν τα παιδιά και τις οικογένειες.

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης και σύντομα βιογραφικά των συμμετεχόντων παρουσιάζονται στο συνημμένο αρχείο.

Για την παρακολούθηση της Εκδήλωσης ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο στο MS-Teams: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NjlkYjE2ZDEtNmQxYy00ZGUwLThkOWYtYmJlNmE0OGFhYzUz%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2208bea52a-5ad3-4627-9549-5ff3a65676be%22%2c%22Oid%22%3a%222a88d143-78da-4965-9b9b-c890d1682919%22%7d

Προσβλέπουμε σε μια εμπνευσμένη διεθνή ανταλλαγή ιδεών.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας στην 1η Διεθνή Διαδικτυακή Εκδήλωση.

Με εκτίμηση,

Δρ. Κωνσταντίνα Ρέντζου