Στιγμιότυπο 2023-03-27, 12.47.58
Πρόσκληση σε διαδικτυακή παρουσίαση της εφαρμογής Bebbo, UNICEF

Αγαπητοί φοιτητές/Αγαπητές φοιτήτριες,

Με στόχο την υποστήριξη των νέων γονέων, αλλά και των παιδαγωγών προσχολικής ηλικίας, το Γραφείο της UNICEF και η Δρ. Κωνσταντίνα Ρέντζου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Αγωγής & Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, διοργανώνουν διαδικτυακή παρουσίαση ενός πολύτιμου εγχειριδίου για γονείς και παιδαγωγούς σε μορφή App! Το Bebbo αποτελεί ένα σημαντικό, σύγχρονο εργαλείο στα χέρια του κάθε γονέα/φροντιστή και εκπαιδευτικού για να δημιουργήσουμε μια κοινή γλώσσα μεταξύ προσχολικού προγράμματος και οικογένειας!

Η παρουσίαση, η οποία υλοποιείται στα πλαίσια του μαθήματος «Συνεργασία Γονέων και Παιδαγωγών στην Προσχολική Αγωγή και Φροντίδα», θα γίνει διαδικτυακά την Πέμπτη, 30 Μαρτίου στις 12.30.

Η παρουσίαση είναι ανοιχτή σε όλους του φοιτητές και τις φοιτήτριες του Τμήματος. Μπορείτε να συνδεθείτε μέσω Teams πατώντας εδώ ή να παρευρεθείτε στην τάξη 313.

Σε όσους το επιθυμούν, θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Κωνσταντίνα Ρέντζου και Νικολέττα Θεοδώρου

Περιγραφή Bebbo

Η ψηφιακή τεχνολογία έχει πολλά να προσφέρει στον τομέα της αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία, στην ενίσχυση της γονεϊκής εμπλοκής και την βελτίωση της επικοινωνίας οικογένειας και παιδικού – βρεφικού σταθμού στην Ελλάδα. Δεδομένου ότι η συμμετοχή στην προσχολική εκπαίδευση των παιδιών στην Ελλάδα είναι μειωμένη  σε σχέση με τους ευρωπαϊκούς στόχους, οι γονείς χρειάζονται ακόμα περισσότερη πληροφορία και καθοδήγηση για το πώς να υποστηρίξουν την υγεία και την ανάπτυξη των παιδιών τους στο σπίτι.

Το Γραφείο της UNICEF στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Περιφερειακό Γραφείο για την Ευρώπη και την Κεντρική Ασία δημιούργησε μια καινοτόμο πλατφόρμα για τους γονείς και παιδαγωγούς παιδιών από 0 έως 6 ετών, με τη μορφή μιας εφαρμογής για κινητά.

Το Bebbo

• Το Bebbo είναι η πρώτη δωρεάν εφαρμογή γονικής μέριμνας στην Ελλάδα που έχει προσαρμοστεί στο ελληνικό πλαίσιο και παρέχει τη δυνατότητα στους γονείς  και φροντιστές να εξοικειωθούν, να παρακολουθήσουν και να υποστηρίξουν όλες τις πτυχές της υγείας και της ανάπτυξης του παιδιού τους.
  • Το Bebbo προσφέρει ολοκληρωμένες, τεκμηριωμένες συμβουλές και διαδραστικά εργαλεία που προσφέρουν καθοδήγηση σε όλο το φάσμα της υγείας των παιδιών ηλικίας 0-6 ετών: παιχνίδι και μάθηση, υγεία, διατροφή και θηλασμός, ανταποκρινόμενη γονική μέριμνα, προστασία και ασφάλεια και ευημερία των γονέων/φροντιστών.
  • Το Bebbo είναι ένα συμπληρωματικό εργαλείο για τον γονέα, φροντιστή και τον παιδαγωγό στην αγωγή και φροντίδα βρεφών και νηπίων με απώτερο στόχο την έγκαιρη ανίχνευση και παραπομπή με έμφαση στη γεωγραφική κάλυψη και την οικονομική προσιτότητα μέσω της χρήσης καινοτόμων τεχνολογιών.

Μπορείτε να γνωρίσετε απευθείας το Bebbo, κατεβάζοντας το στο κινητό σας ΔΩΡΕΑΝ σε Android και iOS πατώντας εδώ.

Συνοπτικό Βιογραφικό Νικολέττας Θεοδώρου

Η Νικολέττα Θεοδώρου είναι απόφοιτος του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και Διδάκτωρ Κοινωνικής Πολιτικής του Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής και Ισότητας του Πανεπιστημίου του Heriot-Watt στο Εδιμβούργο. Είναι υπεύθυνη για τα προγράμματα πρώιμης παιδικής ανάπτυξης για το Γραφείο της UNICEF στην Ελλάδα και στο παρελθόν έχει εργαστεί σε ερευνητικά προγράμματα για διεθνής οργανισμούς. Επιπλέον, διδάσκει στα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα ψυχολογίας για το Πανεπιστήμιο του Central Lancashire στην Ελλάδα και φέτος ολοκληρώνει την 4ετή φοίτηση της για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πιστοποιητικού Ψυχοθεραπείας.