ερασμουσ
Επίσκεψη των Καθηγητριών Charlotte Algreen Brønsted, Birgitte Virenfeldt Damgaard και Karina Estrup Eriksen από το πανεπιστήμιο University College Copenhagen KP της Δανίας και της Δρ. Ρέντζου σε παιδικούς σταθμούς της πόλης των Ιωαννίνων

Το Τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, φιλοξένησε τον Οκτώβριο 2023 τις καθηγήτριες Charlotte Algreen Brønsted, Birgitte Virenfeldt Damgaard και Karina Estrup Eriksen από το πανεπιστήμιο University College Copenhagen KP της Δανίας, με σκοπό την ανταλλαγή καλών πρακτικών. Στα πλαίσια της επίσκεψης, οι φιλοξενούμενες συνοδευόμενες από την Δρ. Κωνσταντίνα Ρέντζου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος, επισκέφθηκαν παιδικούς σταθμούς της πόλης των Ιωαννίνων. Κατά τη διάρκεια των επισκέψεων υπήρξε ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων με τις διευθύντριες και τις/τους παιδαγωγούς των παιδικών σταθμών για τη λειτουργία, τη φιλοσοφία και το έργο τους. Επίσης, οι φιλοξενούμενες παρείχαν ενδο-υπηρεσιακή επιμόρφωση στους παιδαγωγούς ενός από τους παιδικούς σταθμούς σε θέματα που αφορούν το δασικό νηπιαγωγείο και την εκπαίδευση στη φύση. Ταυτόχρονα, συζητήθηκε η προοπτική φοιτητές του Πανεπιστημίου University College Copenhagen KP της Δανίας, να πραγματοποιούν, μέσω του προγράμματος Erasmus+ την πρακτική τους στους παιδικούς σταθμούς.

Οι φιλοξενούμενες εντυπωσιάστηκαν από τους χώρους, τη φιλοσοφία αλλά και από το ανθρώπινο δυναμικό των παιδικών σταθμών.

Ευχαριστούμε πολύ τις διευθύντριες και τις/τους παιδαγωγούς του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολοκληρωμένης Φροντίδας «η Μέριμνα», του Epirus Nature School και του παιδικού σταθμού «το Μυστικό Κλειδί» και για τη φιλοξενία!