ερασμουσ
Επίσκεψη των Καθηγητών Søren Holm και Aubree Lyzzet Vikkychristina Lindberg από το πανεπιστήμιο University College Copenhagen KP της Δανίας και της Δρ. Ρέντζου στο 11ο Νηπιαγωγείο της πόλης των Ιωαννίνων

Το Τμήμα Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, φιλοξένησε από τις 26 Μαρτίου 2024 έως την 1 Μαρτίου 2024 τους Καθηγητές Søren Holm και Aubree Lyzzet Vikkychristina Lindberg από το πανεπιστήμιο University College Copenhagen KP της Δανίας, με σκοπό την ανταλλαγή καλών πρακτικών.

Στα πλαίσια της επίσκεψης, οι φιλοξενούμενοι συνοδευόμενοι από την Δρ. Κωνσταντίνα Ρέντζου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος, επισκέφθηκαν το 11ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων. Στα πλαίσια της επίσκεψης, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με την ψυχολόγο και τη διευθύντρια του Νηπιαγωγείου θέματα που αφορούν τον τρόπο διαχείρισης ειδικών αναγκών σε παιδιά προσχολικής ηλικίας, καθώς και για τον θεσμό του ψυχολόγου στα δημόσια πολυθέσια νηπιαγωγεία.

Ευχαριστούμε πολύ τη Διευθύντρια του 11ου Νηπιαγωγείου, κα Τσιάρα για τη φιλοξενία!