Ενημέρωση για τη χρηματοδότηση της Πρακτικής Άσκησης μέσω ΕΣΠΑ για το χειμερινό εξάμηνο 2022-2023

Παρά τις επίμονες προσπάθειες του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης αλλά και της “Οριζόντιας Δράσης του δικτύου Γραφείων Πρακτικής Άσκησης”, εξακολουθούν να εκκρεμούν απαντήσεις από την πλευρά του υπουργείου σχετικά με τη δυνατότητα αποδοχής της πρόσφατης Πρόσκλησης για τη συνέχεια χρηματοδότησης της ΠΑ του ΕΣΠΑ`

Η καθυστέρηση αυτή καθιστά αδύνατο το ενδεχόμενο της απρόσκοπτης χρηματοδότησης της Πρακτικής Άσκησης μέσω του ΕΣΠΑ, και συνεπώς για τους φοιτητές του Πρώην ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ που ξεκινούν την Πρακτική τους άσκηση στο χειμερινό εξάμηνο του 2022-2023 δε θα υπάρξει δυνατότητα οικονομικής υποστήριξης από το ΕΣΠΑ.

Συνεπώς οι αιτήσεις Πρακτικής Άσκησης που έχουν υποβληθεί με την επιλογή για χρηματοδότηση μέσω ΕΣΠΑ θα εξεταστούν όπως οι υπόλοιπες “απλές” αιτήσεις. Η Πρακτική Άσκηση των φοιτητών για το εξάμηνο που έρχεται θα χρηματοδοτηθεί μέσω Δημοσίου ή μέσω ΟΑΕΔ στην περίπτωση που ο ασκούμενος απασχοληθεί στον ιδιωτικό τομέα.

Σημειώνεται επίσης ότι η απουσία χρηματοδότησης μέσω ΕΣΠΑ δεν επιφέρει καμία άλλη αλλαγή στη διαδικασία της Πρακτικής Άσκησης για τους φοιτητές των σχολών του Πρώην ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ.