ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2023-2024

Οι δηλώσεις μαθημάτων εαρινού εξαμήνου του Τμήματός μας μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης: https://classweb.uoi.gr  θα γίνουν από: Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 έως και Κυριακή 31 Μαρτίου  2024.

Η δήλωση μαθημάτων είναι υποχρεωτική για όλους τους φοιτητές.

– ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ Β, Δ, ΣΤ΄ και Η΄εξάμηνα:

• Οι φοιτητές που βρίσκονται στο Β΄ εξάμηνο θα δηλώσουν 6 υποχρεωτικά μαθήματα
  • Οι φοιτητές του Δ΄ εξαμήνου θα δηλώσουν πρώτα τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου (5 σύνολο) και στη συνέχεια μαθήματα που τυχόν χρωστάνε από το προηγούμενο εαρινό εξάμηνο (Β΄)
  • Οι φοιτητές του ΣΤ΄ εξαμήνου θα δηλώσουν 4 υποχρεωτικά και 2 επιλογής μαθήματα από το τρέχον εαρινό εξάμηνο και στη συνέχεια θα δηλώσουν τυχόν μαθήματα που χρωστάνε από τα προηγούμενα, εαρινά εξάμηνα (Β΄ και Δ΄)
  • Οι φοιτητές του Η΄ εξάμηνου θα δηλώσουν 3 υποχρεωτικά και 2 επιλογής μαθήματα (ή πτυχιακή εργασία) από το τρέχον εαρινό  εξάμηνο  και στη συνέχεια θα δηλώσουν τυχόν μαθήματα που χρωστάνε από τα προηγούμενα, εαρινά εξάμηνα (Β΄ και Δ΄ και ΣΤ΄)

– ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ: Οι επί πτυχίω φοιτητές, όσοι δηλαδή βρίσκονται στο 9ο εξάμηνο και πάνω, θα πραγματοποιήσουν 2 ξεχωριστές δηλώσεις (μια δήλωση 2023-2024 ΕΑΡ) για τα μαθήματα εαρινού εξαμήνου και (μια δήλωση 2023-2024 ΕΜΒΟΛΙΜΗ ΕΑΡ) για τα μαθήματα χειμερινού εξαμήνου στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν στην εξεταστική του Ιουνίου. Θα δηλώσουν ηλεκτρονικά ΟΛΑ τα μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα έτη, εφόσον το έχουν δηλώσει έστω μία φορά στο παρελθόν, κατά τις ίδιες ημερομηνίες από Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 έως και Κυριακή 31 Μαρτίου 2024 και ώρα 23:59 μ.μ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Παρακαλούνται οι φοιτητές να ελέγχουν τη σωστή υποβολή της δήλωσής τους.  Η δήλωση μαθημάτων είναι αποκλειστικά ευθύνη των φοιτητών/τριών και κατοχυρώνεται στο σύστημα ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ πατήσετε το πλήκτρο ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ (και όχι με το “ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ” μαθημάτων, το οποίο κρατά προσωρινά τα μαθήματα στη δήλωσή σας για το χρονικό διάστημα των ηλεκτρονικών δηλώσεων). Για την αποφυγή τυχόν προβλημάτων που μπορεί να προκύπτουν, να εκτυπώνετε τη δήλωση μαθημάτων και να την κρατάτε στο αρχείο σας (στην καρτέλα των δηλώσεών σας υπάρχει υποκαρτέλα> Ιστορικό δηλώσεων> όπου μπορείτε να εξάγετε τη δήλωσή σας και να την αποθηκεύσετε για το αρχείο σας.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μετά τη λήξη της περιόδου δηλώσεων καμία αλλαγή ή δήλωση μαθημάτων  δεν θα είναι εφικτή ούτε από τη Γραμματεία ούτε από το Κέντρο Υπολογιστών.  Η βαθμολογία των εξετάσεων εισάγεται  απευθείας από τους Υπεύθυνους Διδάσκοντες-Εξεταστές, και συνεπώς οι φοιτητές που δεν δηλώνουν μαθήματα αλλά εξετάζονται σε αυτά θα χάνουν τη βαθμολογία τους (καθώς δεν θα υπάρχουν στα ηλεκτρονικά βαθμολόγια των διδασκόντων).

Για τυχόν πρόβλημα με την ηλεκτρονική δήλωση των μαθημάτων, επικοινωνείτε με τη Γραμματεία του Τμήματος (26510-50735) ΜΟΝΟ κατά την περίοδο των δηλώσεων και όχι μετά.

ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

31 Μαρ 2024