Διάλεξη απο τον Ερυθρό Σταυρό στα πλαίσια του μαθήματος "Πρώτες Βοήθειες σε Βρέφη και Νήπια"

Στις 30 Nοεμβρίου 2023, στα πλαίσια του μαθήματος «Πρώτες Βοήθειες σε Παιδιά και Βρέφη» με διδάσκουσα την Κωνσταντίνα Ρέντζου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Αγωγής και Φροντίδας στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία, προσκλήθηκε το Περιφερειακό Τμήμα Ιωαννίνων του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (Ε.Ε.Σ.) για ένα διαδραστικό σεμινάριο παροχής πρώτων βοηθειών.

Η κυρία Ελένη Γαλανοπούλου, Νοσηλεύτρια – Εκπαιδεύτρια, του Περιφερειακού Τμήματος Ιωαννίνων του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, μετά τη θεωρητική παρουσίαση θεμάτων που άπτονται της απώλειας αισθήσεων, της λιποθυμίας, της αιμορραγίας, της πνιγμονής (ξένα σώματα) σε ενήλικες, παιδιά και βρέφη, της καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης, κ.α. έδωσε την ευκαιρία στους φοιτητές και στις φοιτήτριες να ασκηθούν πρακτικά τόσο μεταξύ τους όσο και με προπλάσματα.

Το βιωματικό/διαδραστικό σεμινάριο παρακολουθήθηκε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τους/τις φοιτητές/τριες, αναγνωρίζοντας τη σπουδαιότητα της άμεσης παρέμβασης σε περιπτώσεις που μπορεί να αντιμετωπιστούν στα πλαίσια ενός προσχολικού προγράμματος και εν γένει.