erasmoys
Πρόσκληση σε Διεθνές διαδικτυακό Συνέδριο «Προσεγγίσεις δημιουργικής μάθησης στην προσχολική εκπαίδευση»

Αγαπητοί συνάδελφοι, Αγαπητοί φοιτητές, Αγαπητές φοιτήτριες

Σας προσκαλούμε στο επερχόμενο Διεθνές Διαδικτυακό Συνέδριο που οργανώνεται από το Πανεπιστήμιο HAWK στο πλαίσιο της διεθνούς συνεργασίας στο πεδίο της Προσχολικής Αγωγής και Φροντίδας.

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις 5 Δεκεμβρίου 2024 και ώρα Ελλάδας 4:00 μ.μ. – 7:00 μ.μ.

Ως παιδαγωγοί, επαγγελματίες και ερευνητές στο πεδίο της Προσχολικής Αγωγής και Φροντίδας, είναι καθήκον μας να διαμορφώσουμε μαθησιακά περιβάλλοντα για τα μικρά παιδιά. Σε έναν κόσμο που χαρακτηρίζεται από συνεχείς κρίσεις, οι προσεγγίσεις στη δημιουργική μάθηση που βασίζονται στα δικαιώματα και τις ανάγκες των παιδιών είναι ζωτικής σημασίας για την εκπλήρωση αυτού του καθήκοντος. Σε αυτό το πλαίσιο, θα συζητήσουμε εμπειρίες και προσεγγίσεις από διαφορετικά πλαίσια της προσχολικής αγωγής, προσπαθώντας να αναπτύξουμε ποιοτική εκπαίδευση για μικρά παιδιά με στόχο ένα βιώσιμο μέλλον.

Καλωσορίζουμε ιδιαίτερα τους συναδέλφους και τους φοιτητές από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια.

Το συνέδριο είναι ανοιχτό σε όλους. Δεν υπάρχει κόστος εγγραφής. Απαιτείται, ωστόσο, προεγγραφή. Για να εγγραφείτε παρακαλώ στείλτε email στη διεύθυνση sprachwerkstatt.fs@hawk.de πριν από τις 24 Νοεμβρίου 2024. Οι φοιτητές που συμμετέχουν στο ΒΙΡ δεν χρειάζεται να στείλουν μήνυμα για προεγγραφή. Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης σε όλους τους συμμετέχοντες.

Παρακαλώ δείτε συνημμένη την πρόσκληση και το πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την Τμηματικώς Υπεύθυνη για το πρόγραμμα Erasmus+, Δρ. Κωνσταντίνα Ρέντζου στο krentzou@uoi.gr