Η Ελληνική Πρωτοβουλία ενάντια στην Αλτσχάιμερ

(Hellenic Initiative Against Alzheimer’s Disease/HIAAD)

σε συνεργασία με τo Κέντρο Ημέρας ατόμων πασχόντων από άνοια της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Έρευνας και Παρέμβασης – Ε.Ψ.Ε.Π

διοργανώνει την Τετάρτη, 4 Μαΐου, 2022, 6 – 9 .μ.μ. στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών εκδήλωση

«Ταξίδι Ελπίδας» για την Άνοια,

Η εκδήλωση θα γίνει υβριδικά (δια ζώσης και ταυτόχρονα διαδικτυακή) https://hiaad.org/el/index.php/events/jth-ioa/

Η εκδήλωση απευθύνεται τόσο στα άτομα με άνοια και τους φροντιστές τους όσο και στο ευρύ κοινό και τις υπηρεσίες υγείας και κοινωνικής πρόνοιας.

Κατά τη διάρκειά της εκδήλωσης οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν με του ειδικούς, να ενημερωθούν για τις νεότερες εξελίξεις στο χώρο της άνοιας και να ακούσουν τις βιωματικές εμπειρίες φροντιστών και ατόμων με άνοια.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Ηπείρου και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

και πραγματοποιείται με την υποστήριξη των:

Πνευματικό Κέντρο Δήμου Ιωαννιτών,

Πανεπιστήμιο Johns Hopkins, Richman Family Precision Medicine Center of Excellence in Alzheimer’s Disease,

Εργαστήριο Βιοπληροφορικής και Ανθρώπινης Ηλεκτροφυσιολογίας – Ιόνιο Πανεπιστήμιο,

Εταιρεία Altoida και Πρωτοβουλία Θάλλω.

Χορηγός Επικοινωνίας είναι η ΕΡΤ Ιωαννίνων.

Η συμμετοχή όλων είναι δωρεάν και με το πέρας της θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους ενδιαφερόμενους.

Στο πλαίσιο τήρησης των υγειονομικών πρωτοκόλλων κατά της πανδημίας Covid-19,  είσοδος στους συμμετέχοντες στο χώρο της εκδήλωσης θα επιτρέπεται με την επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης και με τη χρήση προστατευτικής μάσκας.

4 Μάι 2022