ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΩΔΙΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: "Εισαγωγή στις Επιστήμες Αγωγής" (Α΄ Εξ.)

Αγαπητές/οί φοιτήτριες/ές,

Όπως θα έχετε δει και στις ανακοινώσεις του Πανεπιστημίου, τα μαθήματα θα γίνονται από απόσταση με τη χρήση του λογισμικού τηλεδιάσκεψης Microsoft Teams το οποίο είναι μέρος του Office 365.

Αρχικά θα πρέπει να εγκαταστήσετε (ή να χρησιμοποιήσετε online) το Office 365 σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες. Tο Office 365 περιλαμβάνει τις γνωστές εφαρμογές γραφείου Word, Excel, PowerPoint, αλλά και το Teams.

Διαβάστε τον οδηγό χρήσης του Teams εδώ (Αγνοήστε την ενότητα 5 που προορίζεται για τους διδάσκοντες). Για κάθε μάθημα που θα γίνεται εξ αποστάσεως θα υπάρχει αντίστοιχη ομάδα στο Teams στην οποία θα πρέπει να εγγραφείτε.

Για να εγγραφείτε στην ομάδα του μαθήματος:

• Ανοίγετε το Microsoft Teams
  • Επιλέγετε από το κάθετο μενού στα δεξιά την επιλογή Ομάδες (Teams)
  • Πατάτε το κουμπί Συμμετοχή ή δημιουργία ομάδας (Join or create team) πάνω δεξιά
  • Στο πλαίσιο Συμμετάσχετε σε μια ομάδα με κωδικό (Join a team with a code) εισάγετε τον κωδικό:………..

Για να συμμετέχετε στις βίντεο-διασκέψεις του μαθήματος:

• Λίγο πριν ξεκινήσει το μάθημα ανοίγετε το Microsoft Teams
  • Επιλέγετε την ομάδα του μαθήματος
  • Μόλις δείτε το μπλε πλαίσιο Σύσκεψη σε εξέλιξη (Meeting now) πατάτε το κουμπί Συμμετοχή (join)
  • Κλείστε την κάμερα και το μικρόφωνό σας για να μην υπερφορτωθεί το σύστημα. (Η ρύθμιση της γλώσσας διεπαφής της εφαρμογής Teams (Ελληνικά, Αγγλικά, κ.λπ.) γίνεται από το μενού που εμφανίζεται πατώντας το όνομά μας, πάνω δεξιά στο παράθυρο της εφαρμογής.)

Ομάδα μαθήματος: Εισαγωγή στις Επιστήμες Αγωγής με κωδικό: t53omuo

Η Διδάσκουσα

Δρ Ελένη Καινούργιου

Επίκουρη Καθηγήτρια

Προσχολικής Παιδαγωγικής

You are here: Home Ανακοινώσεις Μαθήματα ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΩΔΙΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ: "Εισαγωγή στις Επιστήμες Αγωγής" (Α΄ Εξ.)